The Basin Report

West Texas Relays Results

ODESSA, TX – In the 76th annual running of the West Texas Relays, area track and field athletes put on a show at Ratliff Stadium on Friday.

GIRLS

Team Scores:
1. Midland High (132), 2. Permian (110), 3. Odessa High (83), 4. Presidio (78), 5. Midland Lee (56.50), 6. Abilene High (55), 7. San Angelo Central (47), 8. Lubbock Estacado (34.50), 9. Hereford (20), 10. El Paso Riverside (4)

100 Meter Dash:
1. Wilson, Daveja (Permian) 12.44, 2. Conor, Ty’Trice (Estacado) 12.75, 3. Felix, Nicole (Presidio) 12.99, 4. Black, Paloma (Permian) 13.11, 5. Gibson, MC Kenzie (Lee) 13.12, 6. Belcher, Maya (Lee) 13.25, 7. Payton, Malaysia (Estacado) 13.34, 8. Tate, Christalynn (Lee) 13.50, 9. Delgado, Alyssa (Central) 13.64, 10. Savage, Jabreonia (Permian) 13.65, 11. Girsch, Jill (Central) 13.90, 12. Mendoza, Giselle (OdessaO) 13.94, 13. Lares, Lizeth (Odessa) 14.10, 14. Rendon, Desiree (Riverside) 14.16, 15. Orosco, Angelynne (Midland) 14.22

200 Meter Dash:
1. Valenzuela, Daniela (Presidio) 25.83, 2. Bracken, Brielle (Midland) 26.43, 3. Egwu, Joy (Midland) 26.92, 4. Sprague, Diamonique (Midland) 26.93, 5. Adams, Eboni (Estacado) 26.96, 6. Black, Paloma (Permian) 27.00, 7. Hall, Keirstyn (Abilene) 27.18, 8. Brown, Symphony (Estacado) 27.35, 9. Walton, Anya (Lee) 27.52, 10. Myers, Alyssa (Central) 28.09, 11. Montez, Rylee (Lee) 28.38, 12. Shaw, Zikyria (Abilene) 28.61, 13. Garza, Isabella (Permian) 29.06, 14. McCorquodale, Addison (Abilene) 29.15, 15. Sotelo, Jasmine (Presidio) 29.21

400 Meter Dash:
1. Jimenez, Maria (Permian) 1:01.66, 2. Ramos, Aniya (Permian) 1:02.20, 3. Valles, Alejandra (Presidio) 1:02.43, 4. Ebengo, Perside (Abilene) 1:03.07, 5. Miller, Amadria (Estacado) 1:03.46, 6. Bodden, Zoie (Central) 1:04.39, 7. McCright, Callie (Lee) 1:04.46, 8. Thompson, Sofia (Lee) 1:04.51, 9. Gonzales, Mya (Permian) 1:04.69 10. Byford, Paige (Odessa) 1:04.75

800 Meter Run:
1. Escontrias, Nathalia (Odessa) 2:24.12, 2. Valles, Alejandra (Presidio) 2:27.01, 3. Lujan, Odalis (Odessa) 2:30.13, 4. Howard, Raeley (Permian) 2:32.08, 5. Bessent, Jenna (Abilene) 2:32.34, 6. Williams, Makayla (Midland) 2:33.41, 7. McDaniel, Decasa (Abilene) 2:35.66, 8. Ford, Aleisha (Odessa) 2:36.48, 9. Munezero, Francine (Abilene) 2:36.70, 10. Long, Hanna (Lee) 2:38.76, 11. Dominguez, Malarie (Hereford) 2:39.56, 12. Magallen, Yliana (Central) 2:40.45, 13. Garcia, Katelynn (Central) 2:41.28, 14. Soto, Katelin (Hereford) 2:41.68, 15. Trevino, Rubie (Hereford) 2:42.87, 16. Brito, Nydia (Permian) 2:44.59

1,600 Meter Run:
1. Tate, Kari (Midland) 5:37.27, 2. Lujan, Odalis (Odessa) 5:45.91, 3. Maldonado, Amber (Hereford) 5:46.42, 4. Mendez, Jasmin (Abilene) 5:48.17, 5. Murillo-Martinez, Marian (Odessa) 5:53.44, 6. Long, Hanna (Lee) 5:53.72, 7. Bingham, Bailey (Lee) 5:56.78, 8. Munezero, Francine (Abilene) 5:58.80, 9. Howard, Raeley (Permian) 6:00.34, 10. Lopez, Ayali (Central) 6:01.48, 11. Garcia, Katelynn (Central) 6:01.83, 12. Trevino, Rubie (Hereford) 6:02.09, 13. Palma, Angelica (Odessa) 6:02.52, 14. Dominguez, Malarie (Hereford) 6:03.83, 15. McDaniel, Decasa (Abilene) 6:04.03, 16. Brito, Nydia (Permian) 6:04.11

3,200 Meter Run
1. Maldonado, Amber (Hereford) 12:17.68, 2. Mendez, Jasmin (Abilene) 12:21.61, 3. Mendoza, Kayla (Odessa) 12:27.18, 4. Bingham, Bailey (Lee) 12:29.34, 5. Tate, Kari (Midland) 12:39.37, 6. Bessent, Jenna (Abilene) 12:45.12, 7. Palma, Angelica (Odessa) 12:47.92, 8. Trevino, Rubie (Hereford) 13:15.18, 9. Lopez, Ayali (Central) 13:15.98, 10. Hernandez, Sarah (Midland) 13:19.61, 11. Hernandez, Kaityln (Permian) 13:21.21, 12. Mathis, Kendall (Permian) 3:26.75, 13. Murillo-Martinez, Marian (Odessa) 13:35.17, 14. Mack, Montana (Lee) 13:36.92, 15. Conejo, Karimme (Lee) 13:40.19

100 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 16.72, 2. Weaks, Arwen (Permian) 17.13, 3. Gonzalez, Taylor (Midland) 17.26, 4. Whatley, Nickilah (Hereford) 17.28, 5. Vincent, Sydney (Midland) 17.45, 6. Longoria, Amberly (Odessa) 17.93, 7. Carrasco, Katrina (Permian) 18.73, 8. Baker, Kinsley (Central) 18.80, 9. Galindo, Naileah (Odessa) 19.00, 10. Perez, Lauren (Riverside) 19.23, 11. Uren, Hannah (Permian) 19.68, 12. Hernandez, Natalie (Odessa) 20.31

300 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 48.45, 2. Gonzalez, Taylor (Midland) 49.29, 3. Escontrias, Nathalia (Odessa) 49.66, 4. Weaks, Arwen (Permian) 49.68, 5. Baker, Kinsley (Central) 51.51, 6. Ceballos, Jazlynn (Permian) 51.74, 7. Uren, Hannah (Permian) 52.17, 8. Vincent, Sydney (Midland) 52.39, 9. Wiggins, Kaitlyn (Lee) 52.63, 10. Whatley, Nickilah (Hereford) 54.97

4×100 Meter Relay:
1. Permian (48.52), 2. Midland (49.28), 3. Midland Lee (49.67), 4. Lubbock Estacado (49.89), 5. Abilene High (50.14), 6. Odessa High (50.70), 7. San Angelo Central (51.05), 8. Presidio (52.77), 9. Hereford (53.18), 10. El Paso Riverside (54.78)

4×400 Meter Relay:
1. Permian (4:05.39), 2. Presidio 4:10.66, 3. Odessa High 4:15.17, 4. San Angelo Central 4:17.71, 5. Midland High 4:18.68, 6. Abilene High 4:20.97, 7. Midland Lee 4:21.59, 8. Hereford 4:27.25, 9. Lubbock Estacado 4:33.25, 10. El Paso Riverside 4:45.43

High Jump:
1. Jaquez, Gaby (Odessa) 5-02.00, 2. Byford, Paige (Odessa) 5-02.00, 3. Mayberry, Peyton (Central) 5-00.00, 4. Harris, Tyra (Permian) 4-10.00, 5. Contreras, Yasmine (Central) 4-10.00, 6t. Brown, Symphony (Estacado) 4-08.00, 6t. Fouonji, Loredana (Lee) 4-08.00, 8. Sanchez, Alex (Presidio) 4-08.00, 9. Lopez, Lizmary (Riverside) 4-08.00, 10t. McDaniel, Decasa (Abilene) 4-06.00, 10t. Sanchez, Amy (Presidio) 4-06.00

Long Jump:
1. Black, Paloma (Permian) 17-04.75, 2. Valenzuela, Daniela (Presidio) 16-10.00, 3. Mayberry, Peyton (Central) 16-09.00, 4. Ebengo, Perside (Abilene) 16-03.00, 5. Conor, Ty’Trice (Estacado) 16-02.25, 6. Fotis, Skylar (Lee) 16-02.00, 7. Ramos, Aniya (Permian) 16-00.50, 8. Gibson, MC Kenzie (Lee) 15-10.50, 9. Bracken, Brielle (Midland) 15-10.00, 10. Adams, Eboni (Estacado) 15-09.50, 11. Shaw, Zikyria (Abilene) 15-08.50, 12. Allelo, Jaclyn (Abilene) 15-07.00, 13. Wilson, Daveja (Permian) 15-06.00, 14. Girsch, Jill (Central) 15-04.00, 15. Gonzalez, Taylor (Midland) 14-10.50

Triple Jump:
1. Ebengo, Perside (Abilene) 37-05.00, 2. Valenzuela, Daniela (Presidio) 36-04.50, 3. Ramos, Aniya (Permian) 34-07.75, 4. Belcher, Maya (Lee) 34-00.50, 5. Mayberry, Peyton (Central) 33-05.75, 6. Walton, Anya (Lee) 33-00.00, 7. Ceballos, Jazlynn (Permian) 32-02.50, 8. Byford, Paige (Odessa) 32-00.50, 9. Barnwell, Kayla (Midland) 31-11.25, 10. Bracken, Brielle (Midland) 31-05.00, 11. Carrasco, Leslie (Presidio) 31-03.50, 12. Navarette, Andrea (Presidio) 31-01.50, 13. Allelo, Jaclyn (Abilene) 31-01.00, 14. Baker, Kinsley (Central) 30-09.25, 15. Otero, Annesa (Riverside) 27-11.50, 16. Carrasco, Katrina (Permian) 26-08.50

 

BOYS

Team Scores:
1. Abilene High (120), 2. Midland Lee (116), 3. Permian (98), 4. Odessa High (91), 5. San Angelo Central (81), 6. Midland High (69), 7. Lubbock Estacado (30), 8. El Paso Riverside (14)

100 Meter Dash:
1. Hafashimana, Enock (Abilene) 11.42, 2. Jones, Antwoine (Estacado) 11.49, 3. Dobbins, Jeremiah (Estacado) 11.53, 4. McWilliams, Cole (Central) 11.61, 5. Wilson, Colton (Abilene) 11.63, 6. White, D’Cambrion (Midland) 11.66, 7. Marquez, Jesse (Riverside) 11.67, 8. Limuel, Terran (Permian) 11.77, 9. Patton, Jacob (Lee) 11.79, 10t. Jordan, Bashir (Lee) 11.83, 10t. Gomez, Michael (Midland) 11.83, 12. Golden, Wyatt (Permian) 11.85, 13. Mannix, Brannan (Midland) 11.88, 14. Davis, Jerry (Estacado) 11.89, 15. Franc, Ningabire (Abilene) 11.93

200 Meter Dash:
1. Gonzalez, Trent (Lee) 23.16, 2. McWilliams, Cole (Central) 23.28, 3. Armendereaz, Deacan (Central) 23.50, 4. Golden, Wyatt (Permian) 23.62, 5. Chiles, Trey (Estacado) 23.79, 6. Garcia, Daniel (Midland) 23.80, 7. Young, Makhilyn (Lee) 24.04, 8. Baze, Kayden (Permian) 24.09, 9t. Perez, Brian’zai (Midland) 24.25, 9t. Houston, Jeshari (Abilene) 24.25, 11. Jordan, Bashir (Lee) 24.26, 12. Flowers, Michael (Midland) 24.28, 13. Ramirez, JC (Odessa) 24.51, 14. Steele, RJ (Estacado) 24.59, 15. Mier, David (Central) 24.61, 16. Garrett, Amarion (Permian) 24.73

400 Meter Dash:
1. Davila, Adrian (Permian) 49.69, 2. Villegas, Daniel (Midland) 50.50, 3. Ozuna, Michael (Midland) 51.13, 4. Vargas, Erik (Odessa) 51.86, 5. Potter, Julian (Central) 52.37, 6. Ramon, Antione (Odessa) 52.57, 7. Alba, Gavin (Midland) 52.74, 8. Hendrix, Mauriece (Estacado) 53.29, 9. Gonzalez, Anthony (Lee) 53.42, 10. Terry, Harper (Permian) 53.49, 11. Hernandez, Jorge (Abilene) 53.94, 12. Bizima, Daniel (Abilene) 54.53, 13. Musukuma, Jack (Permian) 55.02, 14. Rodriguez, Alex (Lee) 55.46, 15. Huffman, Braden (Lee) 55.49

800 Meter Run:
1. Davila, Adrian (Permian) 1:57.92, 2. Bizima, Daniel (Abilene) 2:02.48, 3. Ortiz, Mathew (Odessa) 2:03.60, 4. Givens, Elijah (Odessa) 2:08.69, 5. Huffman, Braden (Lee) 2:09.31, 6. Garcia, Daniel (Abilene) 2:09.98, 7. Harrison, Chandler (Permian) 2:10.09, 8. Milefsky, Nathan (Midland) 2:11.18, 9. Diaz, Alejandro (Odessa) 2:11.20, 10. Hendrix, Mauriece (Estacado) 2:12.06, 11. Rodriquez, Jordan (Abilene) 2:12.57, 12. Briones, Jostin (Riverside) 2:14.08, 13. Silva, Arath (Central) 2:15.77, 14. DeLucas, Justin (Midland) 2:15.89, 15. Tena, Albert (Midland) 2:16.22, 16. Tucker, Steven (Central) 2:16.54, 17. Benavidez, Angel (Permian) 2:18.58

1,600 Meter Run:
1. Lujan, Adrian (Odessa) 4:37.26, 2. Bizima, Daniel (Abilene) 4:44.85, 3. Chavez, Christian (Permian) 4:46.31, 4. Scoggin, Brock (Abilene) 4:49.74, 5. Wislar, Servando (Midland) 4:49.91, 6. Garcia, Daniel (Abilene) 4:53.72, 7. Aguirre, Zander (Permian) 4:57.90, 8. Briones, Jostin (Riverside) 5:02.53, 9. Milefsky, Nathan (Midland) 5:03.37, 10. Tucker, Steven (Central) 5:06.28, 11. Rutledge, Logan (Midland) 5:15.31, 12. Ayala, Paul (Riverside) 5:20.49

3,200 Meter Run:
1. Lujan, Adrian (Odessa) 9:48.74, 2. Garcia, Josh (Permian) 9:57.94, 3. Scoggin, Brock (Abilene) 10:19.48, 4. Valdiviezo, Andrew (Riverside) 10:19.76, 5. Chavez, Christian (Permian) 10:25.30, 6. Wislar, Servando (Midland) 10:26.83, 7. Garcia, Daniel (Abilene) 10:31.26, 8. Rutledge, Logan (Midland) 10:45.72, 9. Rodriquez, Jordan (Abilene) 10:56.09, 10. Aguirre, Zander (Permian) 11:05.25, 11. Perez, Kevin (Riverside) 11:22.45

110 Meter Hurdles:
1. McCracken, Jacob (Midland) 15.30, 2. Monroe, Kyle (Abilene) 15.93, 3. Gonzalez, Anthony (Lee) 16.06, 4. Steele, RJ (Estacado) 16.10, 5. Romero, Christian (Lee) 16.39, 6. Alderson, Ian (Abilene) 16.49, 7. Soto, Stephen (Central) 16.58, 8. Aguirre, Austin (Odessa) 16.71, 9. Saenz, Jaye (Permian) 16.96, 10. Avalos, Juan (Permian) 18.01, 11. Navarrette, Alonso (Odessa) 18.48, 12. Pierce, Devon (Permian) 18.60

300 Meter Hurdles:
1. Brockington, Preston (Midland) 40.33, 2. Alderson, Ian (Abilene) 41.23, 3t. Rios, Luis (Odessa) 42.41, 3t. Monroe, Kyle (Abilene) 42.41, 5. Pierce, Devon (Permian) 42.99, 6. Soto, Stephen (Central) 43.49, 7. Saenz, Jaye (Permian) 44.14, 8. Avalos, Juan (Permian) 44.63, 9. Ross, Jacob (Lee) 44.80, 10. Aguirre, Austin (Odessa) 44.83

4×100 Meter Relay:
1. Midland Lee (42.96), 2. San Angelo Central (43.20), 3. Permian (43.41), 4. Lubbock Estacado (43.45), 5. Midland High (43.53), 6. El Paso Riverside (44.14), 7. Odessa High (44.58)

4×200 Meter Relay:
1. Midland Lee (1:30.21), 2. San Angelo Central (1:30.30), 3. Abilene High (1:31.33), 4. Permian (1:31.96), 5. Odessa High (1:33.19), 6. Lubbock Estacado (1:33.70), 7. El Paso Riverside (1:34.92), 8. Midland High (1:35.43)

4×400 Meter Relay:
1. San Angelo Central (3:24.04), 2. Midland High (3:27.14), 3t. Permian (3:27.50), 3t. Odessa High (3:27.50), 5. Abilene High (3:34.75), 6. Midland Lee (3:40.01), 7. Lubbock Estacado (3:41.52), 8. El Paso Riverside (3:44.56)

High Jump:
1. Ebenstein, Slade (Lee) 6-08.00, 2. Wright, Dylan (Abilene) 6-04.00, 3. Talmadge, Jaryn (Abilene) 5-10.00, 4. Villarreal, Micah (Abilene) 5-08.00, 5. Pierce, Devon (Permian) 5-06.00, 6. Finley, Malik (Central) J5-06.00

Long Jump:
1. Edwards, Jayvian (Odessa) 21-01.00, 2. White, D’Cambrion (Midland) 20-11.75, 3. Ramirez, JC (Odessa) 20-10.00, 4. Hafashimana, Enock (Abilene) 20-02.50, 5. Johnson, Khristian (Abilene) 20-00.75, 6. Finley, Malik (Central) 20-00.25, 7. Williams, Dash (Permian) 20-00.00, 8. Garrett, Amarion (Permian) 19-11.75, 9. Walton, Felton (Midland) 19-06.00, 10. Steele, RJ (Estacado) 19-01.75, 11t. Jordan, Bashir (Lee) 19-01.50, 11t. Chiles, Trey (Estacado) 19-01.50, 13. Tangishaka, Jeandodie (Abilene) 19-00.75, 14. Munoz, Angel (Riverside) 18-07.75, 15. Dale, Isaiah (Central) 18-07.50

Triple Jump:
1. Johnson, Khristian (Abilene) 43-07.00, 2. Ramirez, JC (Odessa) 42-08.50, 3. Romero, Christian (Lee) 42-04.25, 4. Garrett, Amarion (Permian) 42-00.25, 5. Williams, Dash (Permian) 41-11.00, 6. Moy, Thombias (Midland) 40-10.00, 7. Finley, Malik (Central) 40-03.25, 8. Walton, Felton (Midland) 40-02.25, 9. Hawkins, Anthony (Estacado) 39-04.75, 10. Williams, Zaucause (Estacado) 38-09.25

Discus:
1. Parchman, Jake (Permian) 168-06, 2. Gonzales, Charlie (Lee) 157-01, 3. Heller, Zac (Lee) 142-03, 4. Calvery, Nathan (Odessa) 126-10, 5. Wilkins, Devyan (Abilene) 126-08, 6. Sanchez, Jezreel (Odessa) 126-06, 7. Niedecken, Jeffrey (Midland) 123-10, 8. Gonzales, Anthony (Central) 121-02, 9. Whitehill, Garrett (Lee) 119-01, 10. Rodriguez, Angel (Odessa) 115-11

Shot Put:
1. Gonzales, Charlie (Lee) 52-01.00, 2. Bruce, James (Permian) 45-06.50, 3. Gomez, Lucas (Abilene) 44-11.50, 4. Moreno, Carlos (Lee) 44-00.00, 5. Gonzales, Anthony (Central) 43-05.00, 6. Pearson, Braxton (Midland) 42-07.00, 7. Tshilumbayi, Jonathan (Abilene) 42-00.50, 8. Calvery, Nathan (Odessa) 39-09.00, 9. Worgull, Dylan (Abilene) 39-08.50, 10. Loya, Jaime (Riverside) 39-05.50

Digiprove sealCopyright protected by Digiprove © 2020
error: Content is protected !!